Samling af ventilationskanaler med let og kompakt udstyr

Nye muligheder med let og kompakt udstyr til samling af ventilationskanaler

Med en ny og meget kompakt håndholdt model af Spotclinch tilbyder vi løsninger til ventilationsbranchen, der gør sammenføjning uden brug af hverken nitter eller punktsvejsning meget nemmere.

Spotclinch fra Attexor Clinch Systems er en enestående teknologi, hvorved man ganske enkelt kan sammenføje materialer uden brug af hverken nitter eller punktsvejsning. Ved denne løsning opnås flere indlysende fordele, som at man undgår gasser og røg fra svejsning
samt ikke har noget forbrug af nitter, svejsetråd eller andet befæstelseselement. Man undgår også ødelagte overflader ved lakerede og galvaniserede emner, hvorved der undgås korrosion.

Med den nye Spotclinch RC 0404 IP-V3 opnås yderligere fordele
specielt til opgaver i ventilationsbranchen. Rektangulærtere clinch kan nu gennemføres parallelt med kanten på ventilationskanalen, og for optimal beskyttelse af stempel og matrice, er værktøjet udformet til dennes profil, hvilket sikre en hurtig arbejdsgang.

Matricen er fuldstændig beskyttet i en konstruktion, der er udformet som en fast kæbe, der yderligere sikre en nem positionsbestemmelse.

Spotclinch RC 0404 IP-V3 kan desuden lave clinch sammenføjningen
både ind eller ud i ventilationskanalen ved nemt at vende maskinen.

Læs mere om Spotclinch systemet!

RIVCLINCH - IP Serien